Wszystko co powinieneś wiedzieć o nauce gry na gitarze w Poznaniu

Wiele osób posiada umiejętności gry na jakimś instrumencie. To, na czym się gra, w głównej mierze zależy od tego, jakie podobają nam się dźwięki. Jedna osoba lubi bowiem muzykę płynącą z instrumentów klawiszowych, drugą oczarowuje mocne brzmienie, np. perkusji, a ktoś inny z kolei kocha dźwięk instrumentów strunowych. Najczęściej wybieranym instrumentem trzeciego typu jest gitara. Warto pobierać lekcje, takie jak nauka gry na gitarze Poznań.

 Gitara należy do klasycznych instrumentów. Jej historia sięga nawet 5 tysięcy lat wstecz. Odkrycia archeologiczne udowodniły, że prototyp dzisiejszej gitary znany był już w starożytnych Indiach i w Azji Środkowej. W sanskrycie pojawia się bowiem słowo tar oznaczające „strunę”. Nie tylko starożytne teksty dowodzą o istnieniu gitary. Pojawiały się one również w rzeźbach i figurkach. Samo słowo qitara było używane przez Arabów na określenie lutni, czyli przodków gitary. W Europie instrument ten funkcjonuje pod nazwą giuitarra od X wieku. Słowo to zostało wówczas wprowadzone do języka hiszpańskiego zaraz po tym, jak Maurowie sprowadzili gitary właśnie na Półwysep Iberyjski. Jak widać, geneza instrumentu jest bogata i niezwykle ciekawa. Do dzisiaj nauka gry na gitarze Poznań cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jest to bowiem instrument, który można zabrać ze sobą w wiele miejsc i który umili każdą chwilę. Wizerunek gitary, jej dźwięki zostały na stale wpisane w klimat długich wędrówek, obozów, wspólnego spędzania czasu. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się gitara klasyczna. Z pewnością każdy zna sytuację, z dzieciństwa, albo z późniejszych lat, kiedy to grupa przyjaciół siedzi przy ognisku, ktoś gra na gitarze, a reszta osób daje się ponieść magii chwili i oddaje się wspólnemu śpiewaniu. Podobnie dzieje się podczas świąt spędzanych z najbliższymi lub jakichś uroczystości rodzinnych, kiedy jedna z osób chwyta gitarę i zaczyna grac, a reszta dołącza się do śpiewania. Takie „gitarowe” wspomnienia należą do jednych z najprzyjemniejszych.

Niemal w każdym mieście znajdzie się, jeśli nie szkoła, to kurs bądź prywatna osoba, która naucza gry na tym instrumencie. Warto uczęszczać na tego rodzaju zajęcia i zgłębić tajniki gry na gitarze. W kwestii miejsca, nie ma to większego znaczenia, bowiem w przypadku lekcji takich, jak nauka gry na gitarze Poznań będzie tak samo trafionym wyborem, jak i każde inne miasto. Oczywiście niektóre miasta mogą poszczycić się muzyczną tradycją. W przypadku stolicy Wielkopolski warto wspomnieć, że posiada ona 7 szkół muzycznych (w tym także szkołę baletową), Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego działającą od 1920 roku, a także organizacje takie, jak Poznańskie Słowiki czy Chór Akademicki działający przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Być może taka aura miasta lepiej wpływa na naukę gry na instrumencie.

Zanim przystąpi się do nauki gry na gitarze, wypadałoby znać jej budowę. Podstawową jest informacją o tym, że gitara należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym. Zazwyczaj posiada 6 strun, ale bywają i takie gitary, które mają strun 4, 5, 7, 8, 10, a także 12. Podstawowe elementy każdej gitary, to:

  • główka

  • stroiki

  • gryf

  • progi

  • pudło rezonansowe

  • otwór rezonansowy

  • mostek

  • struny

jak w wielu instrumentach, również w przypadku gitary wyróżnia się kilka jej rodzajów. Są to: gitara klasyczna, akustyczna, akustyczno-elektryczna, orkiestrowa, basowa, Dobro, dwugryfowa, dwunastostrunowa, elektryczna. Co się zaś tyczy rodzajów muzyki, w których wykorzystuje się brzmienie gitary, to istotną rolę instrument ten odgrywa w przypadku rocka, bluesa, country, popu i flamenco.

Najlepsze gitary powstają w rękach lutników, a nie maszynowo. Każdy instrument, który został ręcznie zbudowany, staje się wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaje. Ważne jest dokładne zbudowanie każdego instrumentu, aby nie tylko zadbać o estetykę, ale również o wydobywające się dźwięki, by były doskonałe. W tej kwestii znowu pojawia się Poznań. Warto bowiem wiedzieć, że w szkołach muzycznych II-go stopnia naukę odbywa się na wybranym przez ucznia wydziale. Jednym z nich jest wydział lutniczy. W Polsce funkcjonuje on tylko w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II-go stopnia! Jeśli więc marzy się o nauce gry na jakimś instrumencie połączonej z umiejętnością wykonywania danego instrumentu, to w kwestii zajęć, jakie stanowi nauka gry na gitarze Poznań jest doskonałym wyborem.

Nauka gry na gitarze może się odbywać podczas prywatnych zajęć, ale również w trakcie nauki w szkole muzycznej. W Polsce istnieją szkoły I-go, II-go stopnia oraz muzyczne szkoły wyższe. Podlegają one bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stanowią aż 70% wszystkich szkół artystycznych w naszym kraju. Każdy, kto uczęszcza na zajęcia do szkoły I-go stopnia, ma szansę na późniejsze rozwinięcie swojej kariery zawodowej na płaszczyźnie muzyki właśnie, ale może także bez przeszkód uczestniczyć w procesie kulturotwórczym. Jest to możliwe dzięki członkostwie w chórze, zespole czy orkiestrze oraz dzięki umiejętnościom organizatorskim przejawiającym się podczas festiwali, konkursów czy koncertów zarówno o mniejszym, jak i większym zasięgu. Decydując się na szkołę muzyczną, można wybrać spośród dwóch wariantów – ogólnokształcącego oraz popołudniowego. Placówki pierwszego rodzaju, oprócz nauki ściśle związanej z muzyka, jednocześnie realizują program edukacyjny odpowiedni dla szkoły podstawowej oraz gimnazjum i szkoły średniej (w zależności od stopnia szkoły muzycznej). Do szkół popołudniowych zaś, uczniowie uczęszczają, jak sama nazwa wskazuje, popołudniami, czyli po zakończeniu lekcji w zwyczajnej szkole.

Jeśli posiada się odpowiednie predyspozycje, warto zainwestować czas oraz pieniądze w rozwijanie swojego muzycznego talentu. Otwiera to szeroka perspektywę na przyszłość. Jest też to świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Powszechnie wiadomo, że muzyka ma dobroczynny wpływ na człowieka, m.in. korzystnie wpływa na ogólny rozwój psychofizyczny, wzmaga pamięć oraz koncentrację, koi nerwy, uczy abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Każdy, kto spełnia się w muzyce, wiele zyskuje.