Torebki skórzane vintage – modny dodatek zawsze na topie

torba damskaNieco paradoksalnie, moda na vintage króluje na blogach i wybiegach nieprzerwanie od kilku lat, co może być zaskakujące w świecie, w którym nacisk na nowość jest tak duży. Styl retro opanował już niemal wszystkie dziedziny życia, stając się nieodłącznym elementem dekoracyjnym ubrań, wnętrz, butów, akcesoriów i torebek. Z tęsknotą za przeszłością, klasyką i wyraźnym podziałem na to, co „kobiece” i „męskie”, odwiedzamy więc kolejne butiki i second-handy w nadziei, że uda nam się wyszukać spośród setek przedmiotów jakąś perełkę, która stanie się istotną częścią naszych kolekcji. Czym tak naprawdę jest jednak vintage? Samo pojęcie wywodzi się z terminologii winiarskiej i było używane w kontekście trunków, które tworzone były z winogron zebranych ściśle z jednego miejsca i w jednym czasie. W modzie oznacza ni mniej, ni więcej, jak tylko powrót do fasonów czy wzorów zaczerpniętych z dawnych epok.

„Vintage” mogą być więc płaszcze wyciągane z szaf naszych babć, buty w charakterystycznych kształtach, torebki skórzane vintage, rowery modne w latach 20., czy drobiazgi takie, jak lampy, kanapy czy stoliki. Współcześnie styl retro polega bardziej na łączeniu tego, co nowe z tym, co stare i zestawianie standardowych i ponadczasowych elementów na zasadzie kontrastów i gry przeciwieństw. Ze względu na to, że moda jest przede wszystkim zabawą przełamującą utarte schematy i konwenanse, w jej obrębie zapanował swoisty eklektyzm, generujący kreacje zbierające projekty z różnych lat. Trudno więc dzisiaj spotkać ubranie czy torebki skórzane vintage, które mogłyby być uznane za „vintage” w czystej postaci. Ze względu na to, że nie zawsze mamy dostęp do klasycznych materiałów czy form, moda retro jest dzisiaj zwykłą stylizacją, cieszącą się jednak niezwykłą popularnością wśród osób ceniących sobie indywidualizm i oryginalność. Tego typu zabawa z utartymi schematami nie jest oczywiście doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich zwłaszcza, że nie każdy jest na tyle odważny, aby bez większych problemów wyjść na ulicę w stroju skomponowanych z elementów z różnych epok, dlatego też niezwykle dużą popularnością cieszą się dodatki, dzięki którym możliwe jest przełamywanie rutyny z jednoczesną subtelnością, nie narzucającą się w sposób agresywny i nie skupiający na sobie całej uwagi.

Wiadomo bowiem, że moda ma przede wszystkim podkreślać naszą osobowość a nie ją przytłaczać, dlatego też zamiast ukrywać się pod warstwami ubrań, dobrze zaakcentować to, co mamy w sobie najlepszego. Co jest zatem najlepszym elementem dekoracyjnym? Bez wątpienia biżuteria i torebki. I jedno i drugie doskonale komponuje się z klasycznymi rozwiązaniami, stanowiąc jednocześnie niezwykły detal wyglądający jak pożyczony z babcinej szafy. Torebki skórzane vintage, lub takie wykonane z tworzyw sztucznych oraz delikatnych materiałów, noszone na długim pasku lub trzymane w dłoni można już znaleźć nie tylko na pchlich targach i w second-handach, ale i w butikach największych projektantów, którzy pokochali to, co ponadczasowe. Torebki wyglądające na wyjęte żywcem ze starych filmów są obowiązkowym gadżetem, który powinna mieć w swojej szafie każda kobieta, bez względu na to czy na bieżąco śledzi trendy, czy modą zajmuje się okazjonalnie. Klasyka to klasyka, bez względu na to jaki ma kształt i formę, dlatego też bez obaw możemy inwestować w tego typu dodatki nie martwiąc się o to, że w następnym sezonie będziemy zmuszone wymienić je na coś nowego, zgodnego z panującą powszechnie stylizacją. Nie ma większego znaczenia czy jest mała na ramię, czy trapezowa do ręki... modne są nawet haftowane worki, które idealnie dopełniają kreacji w stylu hippie i lat 70. Oczywiście torebki skórzane vintage można śmiało nosić także do współczesnych stylizacji, bez obaw, że będą wyglądać nienaturalnie czy nie wkomponują się dobrze w cały zastaw. Więcej na temat torebek oraz szeroko pojętej mody można znaleźć na stronie http://www.buty-torebki.com/. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że torebka dopełnia cały strój i niewłaściwie dobrana może zepsuć całkowicie całą stylizację.

sklep vintage"Postarzana" torebka to nie powód do wstydu czy rozważań na temat tego, co właściwe a co nie, ale absolutny must-have, dlatego też warto regularnie przeszukiwać second-handy i domowe strychy, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie skarby mogą się w nich ukrywać. Vintage jest doskonałym rozwiązaniem także dla tych osób, które nie lubią ubierać się w popularnych sieciówkach i kupować rzeczy, które mają wszyscy. Styl retro jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że pozwala na zachowanie niezależności i oryginalności głównie dlatego, że trudno znaleźć dwie rzeczy, które byłyby identyczne. Zestawianie ze sobą dodatków czy też przerabianie ubrań wygrzebanych gdzieś ze starych zbiorów, jest więc w stanie zagwarantować nam niepowtarzalność i nieprzewidywalność. Vintage to tęsknota za "dawnymi, dobrymi czasami" i słabość do przedmiotów z duszą, nietrudno więc domyślić się jak ważnym elementem stał się nie tylko w modzie odzieżowej, ale i w przestrzeni architektury i dekoracji wnętrz. Styl retro to przede wszystkim stare formy zamknięte w awangardowych, soczystych kolorach - zieleniach, różach, żółciach oraz subtelnych motywach kwiatowych i nietypowych kształtach. Każdy kto próbował kiedykolwiek zabawy z urządzaniem wnętrza w tym stylu wie doskonale ile radości może dać wyszukiwanie odpowiednich „perełek” i kontrastowanie ze sobą mebli oraz dodatków.

Jak zresztą w przypadku trendów modowych, jedyną rzeczą, która jest w stanie nas ograniczyć, to tylko i wyłącznie nasza wyobraźnie, dlatego też bez strachu powinniśmy sięgać po sprawdzone schematy i rozwiązania, pojawiające się już w przeszłości. Bez względu na to czy będą to stare meble w nowoczesnym wnętrzu, czy współczesne wariacje na ich temat w stylowej kamienicy, vintage jest w stanie zgrabnie połączyć nostalgię z poczuciem humoru i radością życia. Styl retro nie zwraca uwagi na to, co jest obecnie modne, a co absolutnie nie jest na topie, dlatego też z tego typu rozwiązania ucieszą się w szczególności te osoby, które mają tendencję do gromadzenia setek przedmiotów i elementów garderoby i bardzo nie lubią się ich pozbywać. Moda powraca cyklicznie, dlatego też nigdy nie mamy pewności, że coś, co uznaliśmy za przestarzałe, nie powróci wkrótce do łask. Zresztą, to, co retro powinno być przede wszystkim stare i niepoddające się upływowi czasu.