Jakie rowery do jazdy po Poznaniu?

akcesoria kolarskieJako, że sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, warto zacząć się rozglądać za porządnym serwisem oraz sklepem ze sprzętem, w którym moglibyśmy zaopatrzyć się w najlepszy jednoślad dopasowany do naszych oczekiwań oraz osobistych preferencji. Od tego, co wybierzemy będzie zależał nasz komfort oraz częstotliwość użytkowania, warto więc skoncentrować się na tym, aby wytypowany przez nas rower w pełni spełniał nasze oczekiwania. Na co jednak zwracać uwagę? To pytanie, które spędza sen z powiek każdemu początkującemu cykliście. Stolica Wielkopolski dostarcza nam wielu doskonale przygotowanych ścieżek rowerowych oraz terenów zielonych, które są doskonałe na weekendowe wyprawy za miasto, jednak aby możliwe było pełne korzystanie z dobrodziejstwa poznańskich terenów, trzeba być w pełni przygotowanym do sezonu.

W tym celu musimy zaopatrzyć się w rower, który byłby dopasowany do naszego trybu życia, fizycznych możliwości, ewentualnych problemów ze zdrowiem oraz oczekiwań. Starsza osoba, która wykorzystuje rowery tylko i wyłącznie jako wsparcia podczas robienia zakupów, będzie mieć zdecydowanie inne preferencje niż młoda i dynamiczna osoba uwielbiająca intensywne wyprawy po lasach czy też osoba uwielbiająca wszelkie nowinki designerskie. Pamiętajmy, że w sklepach wybór jest przeogromny, a bezpośredni wpływ na tego typu stan mają bez wątpienia przekazy medialne pokazujące nowoczesne rozwiązania technologiczne i kreacyjne, dzięki którym rowery mogą być niezależnymi dziełami sztuki. Duże miasta, takie jak chociażby oferujący rowery Poznań, posiada także niewielkie sklepy, w których możemy się zaopatrzyć w kolorowe akcesoria – pokrowce na siodełka, bagażniki, błotniki czy koszyki wiklinowe, które nie stanowią już typowego, standardowego wyposażenia jednośladów, ale mają już bezpośredni wpływ na jego wygląd. Pomysłodawcy tego typu gadżetów wykorzystali chęć młodych ludzi do wyróżniania się na tle innych oraz chęć manifestowania swojej własnej osobowości, dzięki czemu współcześnie rowery możemy już dowolnie „ubierać” i „przebierać”, zmieniając je tak, aby jak najlepiej mówiły, kim jesteśmy i jak lubimy spędzać wolny czas. Błotniki w kolorach tęczy, pokrowce na siodełka w kwiaty czy eleganckie torby na bagażnik stały się więc nie tylko przedmiotami typowo funkcjonalnymi, ale i elementami dekoracyjnymi, które mają bezpośredni wpływ na nasze poczucie estetyki.

rowery szosoweRowery przestały więc służyć już tylko i wyłącznie do celów praktycznych, ale stały się dodatkowym akcesorium, bez którego trudno już sobie wyobrazić jakiegokolwiek młodego człowieka. W sprzedaży znaleźć możemy oczywiście całą masę różnorodnych rowerów, jednak jeżeli przeszukujemy oferujący rowery Poznań, możemy skoncentrować swoją uwagę wokół czterech podstawowych typów jednośladów, które stanowią urządzenia bazowe, posiadające później swoje dodatkowe formy. Najpopularniejszym jest oczywiście poczciwy „góral”, który jest rowerem wybieranym najczęściej na prezenty komunijne. Warto pamiętać, że każdy rower powinien być dopasowany bezpośrednio do jego użytkownika, zawsze więc będzie lepiej jeżeli dziecko, któremu chcemy sprezentować jednoślad – wybierze się na zakupy z nami i samodzielnie dokona wyboru. Czasami detale takie, jak wielkość kół czy ilość przerzutek może decydować o komforcie jazdy, lepiej więc będzie jeżeli prezent będzie trafiony i nie będzie musiał stać później w zimnym garażu. Rowery górskie są przeznaczone przede wszystkim do jazdy po trudnym terenie i charakteryzuje się mniejszymi kołami i szerokimi oponami z głębokim bieżnikiem. Taki rower będzie się sprawdzał doskonale wszędzie tam, gdzie pojawia się błoto, grząski piasek czy wysoka trawa, jednak może być uciążliwy podczas jazdy po chodnikach. Jeżeli szukamy czegoś bardziej „przyjaznego”, możemy się pokusić o rower trekkingowy, który stanowi skrzyżowanie roweru górskiego z turystycznym. Sprawdzi się więc doskonale podczas wycieczek po lasach, parkach oraz bezdrożach, ale będzie też dobrze sobie radził podczas jazdy po trawie czy żwirze.

Tego typu modele są wyposażone w bagażniki oraz błotniki, ma też pełne oświetlenie, więc zwykle nie będziemy musieli inwestować w dodatkowe akcesoria. Chcąc zwiedzać oferujący rowery Poznań, powinniśmy pokusić się o rower miejski, którym będziemy przede wszystkim jeździć po asfalcie i chodnikach. Taki model podobny jest do roweru trekkingowego, jednak jest zdecydowanie wygodniejszy i posiada pełną osłonę łańcucha, zaopatrzony jest także w błotniki, bagażnik, oraz bardzo szerokie i bardzo wygodne siodełko na sprężynach. Spośród wielu modeli zwykle rowery miejskie mają najbogatszy design, dzięki czemu możemy przebierać w najróżniejszych kolorach i wzorach. Jeżeli jednak wolimy nieco większy wysiłek i osiąganie dużych prędkości, powinniśmy zdecydować się na rower szosowy, który posiada ogromne koła, cienkie i twarde opony oraz aerodynamiczny kształt ułatwiający szybsze przemieszczanie się. Ze względu jednak na to, że nadaje się tylko na asfalt, może ograniczać nam pole manewru. Jeżeli szukamy czegoś uniwersalnego, tego typu jednoślad może nie być więc dla nas odpowiedni.