Glazura – zawsze najlepszy wybór

zielona glazuraGlazura jest przede wszystkim cienką powłoką ze szkliwa nakładaną na wyroby ceramiczne po to, aby nadać im walory dekoracyjne oraz ochronić je przed przenikaniem do wnętrza ich struktury wody. Glazura wykorzystywana jest więc do pokrywania płytek ceramicznych, cegieł, kafli piecowych oraz naczyń, nadając im gładkość, kolor oraz odpowiedni połysk. Ze względu jednak na to, że w większości przypadków zaczęła pojawiać się w kontekście łazienek oraz tworzenia z niej elementów wyposażeniowych, „glazurą” umownie określa się płytki ścienne i podłogowe, regularnie stosowane podczas wszelkiego typu remontów.

 Ze względu na to, że dostępność tego typu materiałów jest niezwykle powszechna, płytki ceramiczne czy gresowe stały się materiałami, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek współczesną łazienkę bez, chociażby, odrobiny tego tworzywa. Różnorodność faktur, kolorów, wzorów i formatów sprawia, że w przypadku tworzenia nowoczesnej łazienki możliwe jest już realizowanie niemal wszystkich pomysłów klienta, osiągając przy tym zaskakujące i ciekawe rezultaty w kształtowaniu przestrzeni całego wnętrza. Trudno więc dziwić się, że poszukując idealnych płytek wybieramy się do dużych miast, udostępniających swoim klientom materiały w atrakcyjnych cenach i pełnej palecie barw. Oferujące takie elementy jak glazura Poznań czy Kraków posiadają też dodatkowe atuty, jakimi są, znajdujące się na ich obrzeżach, hurtownie i zakłady produkcyjne, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że w ich przestrzeniach zaopatrzymy się w dokładnie takie płytki, których poszukujemy. Dodatkowo też wielu współczesnych producentów, korzystając z dobrodziejstwa Internetu, posiadają swoje sklepy internetowe, przez co wpisując w pole wyszukiwarki „glazura Poznań” czy „płytki ceramiczne” z pewnością otrzymamy listę wyników, z której bez trudu odnajdziemy sklep czy też produkt, który szczególnie nas zainteresuje. Podczas zakupu idealnych płytek nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że nie tylko ich estetyka czy atrakcyjna powierzchowność jest ważna. Płytki ceramiczne powinny być bowiem kupowane z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa, komfortu oraz ekonomiczności, ponieważ nie zawsze cena musi być adekwatna do jakości. Zwykle okazuje się bowiem, że kierując się finansami oraz paletą barw, zapominamy o najważniejszych parametrach, przez co musimy powtarzać remont, wymieniając elementy, które zdążyły się już wykruszyć czy połamać. Ze względu na to, że łazienka jest pomieszczeniem, którego nie remontujemy co roku, warto zainwestować w materiały i produkty najwyższej jakości tak, aby były nie tylko uniwersalne i funkcjonalne, ale i solidne. Odwiedzając, oferujący takie elementy jak glazura Poznań czy Kraków, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć w naszej łazience. Jest to ważne, ponieważ od tego, jakie wybierzemy płytki, czy będą posiadały wzór, czy będą jasne, ciemne, gładkie czy matowe, będzie zależało to, jaki charakter i klimat uda nam się wyczarować w przestrzeni naszego wnętrza. wnętrze łazienki

Wydaje się, że minęły już czasy, kiedy w łazience pojawiały się płytki, które po prostu w miarę dobrze się komponowały i były stosunkowo tanie. Współczesne łazienki tworzą skomplikowane i dobrze przemyślane kompozycje strukturalne, dzięki czemu zaczynają pełnić już nie tylko rolę pomieszczenia, w którym dbamy o higienę, ale także miejsca, w którym odpoczywamy, relaksujemy się oraz dbamy o zdrowie. Przykłady eleganckich płytek można znaleźć na stronach internetowych producentów lub sklepów. Wybierając ciemniejsze czy jaśniejsze odcienie możemy z łatwością manipulować optyką odbioru i wpływać na to czy pomieszczenie będzie wydawać się większe czy mniejsze. Jasne barwy wizualnie powiększą łazienkę, natomiast ciemne sprawią, że będzie wydawać się mniej przestronna. Ze względu na to, że współcześnie producenci płytek dbają o to, aby ich produkty powstawały nie tylko w odpowiednich wzorach i kolorach, ale także kształtach i formatach, dlatego też mamy możliwość umiejętnego wydłużania lub skracania pomieszczenia za pośrednictwem płytek podłużnych lub mozaikowych. Jednak nie tylko kolor jest ważny w przypadku glazury, bowiem w nowoczesnych sklepach pojawiają się co raz to nowe wzory oraz faktury płytek. Wybierając więc kafelki o lekko zarysowanym, wręcz niewyraźnym wzorze możemy uzyskać efekt lekkości oraz przestronności łazienki, z kolei decydując się na zakup płytek o agresywnym i surowym motywie możemy zmniejszyć jej objętość. Nie możemy zapominać też o gładkich, wręcz neutralnych płytkach, które doskonale sprawdzą się w łazienkach osób, które cenią sobie przede wszystkim praktyczność i funkcjonalność. Ze względu bowiem na to, że obecnie w branży glazurniczej dominuje nastawienie na trendy i działanie podobne do tego, co dzieje się w przypadku ubrań, nie zawsze ścisłe podążanie za modą może okazać się trafnym posunięciem. Ze względu na to, że trendy mogą się zmienić w ciągu kilku miesięcy, trudno będzie nam poddawać swoją łazienkę regularnym remontom. Pamiętajmy bowiem, że łazienka jest takim miejscem, które poddajemy zmianom co najmniej raz na kilka lat, warto aby wszystkie znajdujące się w nich materiały były przede wszystkim solidne i jakościowo najlepsze. Z tego też powodu inwestowanie w płytki o neutralnych barwach może okazać się doskonałym posunięciem strategicznym – barwy ziemi oraz kolory „klasyczne” nigdy nie wychodzą z mody i mogą być zestawiane z dodatkami w różnych stylach, przez co łatwiej jest manipulować efektem końcowym. Za pośrednictwem kilku drobnych detali w mocnych kolorach można bowiem wyczarować łazienkę dostosowaną do obecnie panujących trendów. Wnętrze z płytkami glazurowanymi jest bardziej przejrzyste i jasne, głównie ze względu na współpracę błyszczącej powierzchni ze sztucznym oświetleniem. Ciemniejsze kolory lepiej wyglądają na podłodze niż na ścianie, głównie ze względu na to, że dają wrażenie ciężkości i prezentują się lepiej wizualnie.

Nie możemy też zapominać, że na podłodze powinny znaleźć się płytki o zwiększonej odporności na ścieranie, zginanie i antypoślizgowe, stąd coraz chętniej sięgamy po gres, ponieważ wykonane z niego płytki o chropowatej powierzchni sprawdzają się znacznie lepiej, kiedy podłoga jest mokra.