Apartamenty czy klasyczne mieszkania?

apartamentZe względu na rosnącą popularność nowoczesnego budownictwa oraz tendencji do rezygnacji z wynajmu na rzecz własnego M, deweloperzy kuszą nas na każdym kroku korzystnymi ofertami nowoczesnych apartamentów na zamkniętych osiedlach. Czy jednak tego typu miejsca faktycznie możemy określić takim mianem? Być może na naszym rodzimym podwórku jesteśmy w stanie znaleźć apartamenty z prawdziwego zdarzenia, faktem jest jednak, że jest ich niewiele i nie spełniają w pełni zakresu definicyjnego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że apartament nie jest po prostu mieszkaniem o większej powierzchni i podwyższonym standardzie, ale zupełnie niezależną jednostką mieszkaniową, posiadającą precyzyjnie określone parametry i kreowane według specjalnie przygotowanych planów architektonicznych, kształt i formę.

Dlaczego więc deweloperzy określają mianem apartamentów mieszkania, które nimi nie są? Przede wszystkim dlatego, że tego typu słowo podkreśla prestiż miejsca i pozwala na sprzedaż mieszkania po wyższej cenie. Nobilitacja sprawia, ze do określonego zabudowania przyciąga się rzeszę chętnych, zainteresowanych lokalami poddaszowymi czy większymi powierzchniami tarasów. O tym, jak bardzo nasze przemyślenia odnośnie branży mieszkaniowej różnią się od tego, co w świecie określa się mianem apartamentów, możemy dowiedzieć się z prasy oraz Internetu, które na bieżąco cieszą nasze oczy informacjami dotyczącymi tego, jak mieszkają gwiazdy. Przyglądając się mieszkaniom aktorów oraz gwiazd estrady już na pierwszy rzut oka możemy dostrzec, że ich lokale zdecydowanie różnią się naszych własnych. Garderoby, ogromne salony, kilka łazienek, kuchnie o zwiększonej funkcjonalności, gabinety oraz windy, to tylko kilka pierwszych elementów, które muszą pojawić się w mieszkaniu, aby mogło pretendować do miana apartamentu. Niezwykle istotne jest także to, ze każdy apartamentowiec z założenia jest miejscem, w którym mogą mieszkać nieliczni. Znajduje się zatem w dzielnicy, która jest wyjątkowo pożądana, nie tylko ze względu na obecność parków rozrywki czy też lokalizacji ściśle w centrum miasta, ale także dlatego, że dana lokalizacja ma niezwykłą wartość historyczną. W wielkich metropoliach możemy znaleźć dzielnice, które cieszą się popularnością ze względu na to, że mieszkają w nich artyści, albo dzieje się tam dużo rzeczy z zakresu kultury i rozrywki, dlatego tez apartamenty nie muszą kojarzyć nam się z przeszklonymi biurowcami stojącymi bezpośrednio w samym sercu miasta.

Sam styl budownictwa również nie jest bez znaczenia, ponieważ tego typu miejsca projektowane są przez najwyższej klasy architektów i dopracowane są w każdym, nawet najmniejszym szczególe. Każdy apartamentowiec musi mieć windy, nawet jeżeli jest na tyle niski, że mieszkańcy szybciej doszliby do domu za pośrednictwem schodów. Liczy się jednak całkowity komfort oraz ekskluzywność zabudowania. Całość będzie więc zamknięta dla osób z zewnątrz, wewnątrz znajdować się będzie portiernia oraz pomieszczenia ochrony, mieszkańcy będą mogli korzystać z własnego spa, kompleksu basenów albo profesjonalnej siłowni. Możemy się zatem domyślać, ze cena takiego mieszkania będzie się kształtowała w okolicach milionów złotych, a nie kilku tysięcy. Apartamenty oprócz podstawowych wytycznych, które są w większości takie same w przypadku wszystkich tego typu mieszkań, kreowane są dodatkowo ściśle według oczekiwań swojego właściciela. Zazwyczaj mieszka w nim jedna osoba, która może precyzyjnie określić w jakim stylu mają być utrzymane wnętrza, które pomieszczenie ma być większe, a które mniejsze. Apartamenty mogą być więc utrzymane w stylu japońskim, w wystroju hotelowym, albo każdym innym, który sprawiłby, że całość byłaby maksymalnie zindywidualizowana. Trudno więc określić zwykłe mieszkanie o podwyższonym standardzie mianem apartamentu. Popularność tego typu mieszkań w Polsce wzrosła wraz z końcem lat 90., jednak do dzisiaj trudno ustalić jedną spójną definicję, która mogłaby jednoznacznie ustalić stanowisko odróżniające apartamenty od klasycznych lokali jednorodzinnych. Niespójność głosów wykorzystują deweloperzy używając tego pojęcia na swój własny sposób, niekoniecznie mający odniesienie do rzeczywistości. Warto jednak wiedzieć, że w tego typu miejscach kwestią podstawową jest prestiż, luksus, lokalizacja oraz atrakcyjność, która idzie w parze z wysoką jakością usług oraz pierwszej klasy materiałami wykończeniowymi.blok mieszkalny

Apartamenty nie będą raczej wyposażone w plastikowe umywalki czy panele z Ikei, ale w armaturę z najwyższej jakości ceramiki, detale z kamienia naturalnego i stali nierdzewnej, albo też szlachetnych gatunków drewna. Nawet jeżeli polskie apartamentowce są bliższe oryginałowi, to zwykle posiadają pewne niedociągnięcia w postaci niedostatecznej ilości miejsc parkingowych, braku kompleksów basenów czy spa, lub też wchodzą w skład zespołu zabudowań wielorodzinnych, co jest sprzeczne z ideą luksusu. Być może w przyszłości będziemy mogli poszczycić się domami mieszkalnymi projektowanymi przez największe sławy architektury i aranżacji wnętrz, na razie jednak musimy zadowolić się tym, co mamy, czyli po prostu mieszkaniami o zwiększonej powierzchni oraz nieco lepszym stanie wyposażeniowym.