Dobry deweloper...czyli kto?

domek z kartPomimo kryzysu na rynku nieruchomości, w przestrzeni miast regularnie powstają nowe inwestycje zapośredniczone przez deweloperów. Okazuje się jednak, że działania prowadzone przez deweloperów nie cieszą się uwielbieniem, głównie za sprawą samych pośredników, wielokrotnie nadużywających zaufania swoich klientów. Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są przez inwestorów? Przede wszystkim zaniżanie metrażu mieszkań i lokali komercyjnych w oficjalnych publikacjach, niedotrzymywanie terminów oddania budynków do użytku, niewywiązywanie się z umów, dopisywanie do nich niedozwolonych klauzul, stawianie zabudowań w pośpiechu, co przekłada się na wykorzystywanie nieodpowiednich materiałów wykończeniowych i niedokładne wykonywanie obowiązków, unikanie kontaktów z niezadowolonymi klientami czy też nie beanie odpowiedzialności za np. zły stan instalacji.

Z pewnością każdy, kto marzy o własnym mieszkaniu w nowoczesnym budownictwie, chciałby dodatkowo, aby inwestorem był dobry deweloper, który nie tylko cieszyłby się powszechnym szacunkiem, ale i wywiązywał się ze swoich własnych założeń i obietnic. W praktyce jest różnie, jednak nie odznacza to wcale, że musimy rezygnować z czegokolwiek i zadowalać się powszechną bylejakością. Wiele zależy nie tylko od tego, czy działający deweloper to dobry deweloper, ale także od nas samych, naszej wiedzy i odrobiny przezornej podejrzliwości, dzięki czemu jesteśmy w stanie skutecznie ustrzec się ewentualnych oszustów i naciągaczy. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zwrócić uwagę na informacje, które dostarczane są nam przez dewelopera i postarać się dowiedzieć się czegoś więcej, a nie tylko pobieżnych haseł, z których niewiele wynika.

Pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę jest zawsze strona internetowa inwestycji, jednak w wielu przypadkach witryna opatrzona jest wyłącznie podstawowymi informacjami i kilkoma zdjęciami, najczęściej pochodzącymi z komputerowych wizualizacji. Na wiarygodnych stronach powinna być zgromadzona wiedza dotycząca wykorzystanych podczas prac materiałów i zastosowanych technologii, historii działań dewelopera, opis techniczny całej inwestycji, a także wyczerpujące dane kontaktowe, które nie dotyczą jednak tylko i wyłącznie samej inwestycji, ale także firmy, która zajmuje się jej realizacją. Oczywiście za każdym razem niezastąpiona jest poczta pantoflowa oraz opinie znajomych, dzięki czemu wiedza na temat konkretnego dewelopera pochodziłaby z pierwszej ręki. Ze względu jednak na to, że nie zawsze mamy możliwości zasięgnięcia porady bliskich osób, coraz częściej taką rolę pełnią fora internetowe, na których znaleźć można informacje dotyczące poszczególnych wykonawców generalnych. Nawet jeżeli dobry deweloper nie zawsze znajduje się w dyskusjach internautów, z całą pewnością pojawi się w nich ten zły, dzięki czemu będziemy mieć przynajmniej świadomość tego, z kim na pewno współpracować nie powinniśmy. Jeżeli nazwa naszego dewelopera nie pojawi się w wyszukiwarce wyświetlanej na ekranie naszego komputera, możemy zakładać, że cieszy się on dobrą opinią. Zazwyczaj internauci dyskutują na temat tych, którzy okazali się osobami niegodnymi zaufania. Być może gromadzenie tego typu informacji nie należy do najprostszych i może okazać się działaniem czasochłonnym, warto jednak włożyć trochę wysiłku i dowiedzieć się zawczasu z kim mamy do czynienia. Zakup własnościowego mieszkania bardzo często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wysokiego kredytu, który później będzie trzeba spłacać przez wiele lat, dobrze by więc było mieć przynajmniej satysfakcję z tego, że się nie przepłaciło i mieszka się w dobrych warunkach.

Podpisując umowę z osobami niegodnymi zaufania narażamy się najczęściej na konieczność dokonywania regularnych remontów i prac naprawczych, wynikających z pękających ścian, zapadania się budynku, nieszczelnych okien, niedrożnych instalacji czy braku funkcjonalności całego obiektu. Porównując oferty inwestycyjne można z całą pewnością znaleźć takie, które prowadzi dobry deweloper i wytypować obiekty, które będą realizowane z troską o każdy szczegół. Wybierając mieszkanie swoich marzeń powinno się więc patrzeć całościowo na inwestycję, zwracają uwagę na to czy w pobliżu znajdują się niezbędne sklepy, węzły komunikacyjne, a także podstawowe udogodnienia – windy, monitoring, place zabaw czy podjazdy dla niepełnosprawnych.