Komfortowe żarówki ksenonowe

 

światła ksenonoweWspółczesny przemysł motoryzacyjny nie przestaje nas zaskakiwać, co zresztą możemy samodzielnie obserwować na przykładzie rozmaitych modeli samochodów i praktycznych rozwiązań technicznych, które mają za zadanie nie tylko zwiększać komfort naszej jazdy, ale i bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę ilość wypadków regularnie pojawiających się na naszych drogach oraz brawurę niektórych kierowców, niezbędne jest dołożenie wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogli czuć się w pełni bezpiecznie i spokojnie, dlatego też producenci urządzeń technicznych regularnie opracowują rozmaite sposoby na poprawienie widoczności, zabezpieczanie przed urazami czy też zwiększenie mocy silników. Podobnie jak było to w przypadku klimatyzacji samochodowej, która od samego początku podzieliła zmotoryzowanych na jej zwolenników i zagorzałych przeciwników, także stosunkowo nowy projekt w postaci lamp ksenonowych cieszy się sporym zamieszaniem, nie tylko tym pozytywnym. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na samą budowę lamp, ponieważ ksenony są dość wymagającymi elementami, które nie posiadają już klasycznego czy też standardowego i stosowanego dotychczas jarzącego się wolframowego drucika, ale gaz, który w odpowiednim momencie zaczyna po prostu świecić.

Ze względu na to, że gaz, a przede wszystkim przepływający przez niego prąd elektryczny posiada napięcie przekraczające zwykle dwadzieścia tysięcy woltów, może być niebezpieczny dla niewprawionego kierowcy, nie powinno się samodzielnie ruszać poszczególnych żarówek, ale skierować się do profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą w jaki sposób demontować i montować ksenon, aby wszystko działało tak, jak należy. Oczywiście przeciwników ksenonów jest równie dużo jak ich zwolenników, co można sprawdzić na przykład pod adresem http://www.xenon-serwis.pl/serwis,18.html, jednak warto zwrócić uwagę na to, że oświetlenie ksenonowe generuje zdecydowanie jaśniejsze światło, zbliżone najbardziej do naturalnego oświetlenia słonecznego, co automatycznie przekłada się na komfort jazdy zarówno samego kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu, ponieważ żarówki ksenonowe generują światło, które nie ma bezpośredniego wpływu na nadwyrężanie zmysłu wzroku, precyzyjnie odwzorowuje naturalne barwy i sprawia, że kontrast otoczenia staje się znacznie wyższy. Wiadomo, że wysoka jakość ma równie wysoką cenę, dlatego też próżno zakładać, że ksenony będą montowane w pojazdach starszej generacji, choć jak stwierdzają specjaliści, nie jest to wcale całkowicie niemożliwe. O ile jednak w nowoczesnych samochodach takie działanie może być w pełni uzasadnione i korzystne dla domowego budżetu, dodatkowe obciążanie starszych typów pojazdów może okazać się całkowicie nieopłacalne.

Podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej, która jeszcze do niedawna uznawana była za element luksusowy i dostępny tylko dla nielicznych a dzisiaj króluje już niemal we wszystkich produkowanych regularnie samochodach, można zakładać, że wkrótce także ksenon staną się tym elementem żarówek, który będzie się znajdować na podstawowym stanie naszych pojazdów. Prawidłowo użytkowane i serwisowane, ksenony mogą dać wiele plusów, przede wszystkim dlatego, że eksploatują się znacznie wolniej i emitują strumień światła o takiej samej mocy, niezależnie od tego czy żarówka wykorzystywana jest od dwóch czy dwunastu miesięcy. Ze względu jednak na to, że nieprawidłowo użytkowane mogą szkodzić kierowcom nadjeżdżającym z przeciwka, konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowe urządzenia pozwalające na kontrolowanie źródła i kąta padania światła, przez co zarówno my, jak i inni będą się czuli pewniej i bezpieczniej.