Profesjonalni mechanicy na wagę złota?

czerwony samochódDla wielu kierowców ich samochody są bezcenne, dlatego też trudno się dziwić, że wybór mechanika oraz auto serwisu traktuje się śmiertelnie poważnie. Decyzja związana z doborem osób, które będą zajmować się pojazdem nie wynika oczywiście tylko i wyłącznie z aspektów osobistych, ale także z względów bezpieczeństwa. Kierowcy odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale także wszystkich tych osób, które razem z nimi stanowią uczestników ruchu drogowego, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby auto serwis był profesjonalny, uczciwy i dokładny, co wcale nie jest proste i oczywiste. Wydawać by się mogło, że w dobie rozwoju Internetu nie ma nic prostszego jak znalezienie niezbędnych informacji, jednak natłok danych może sprawić, że nie będziemy w stanie podjąć decyzji co do konkretnego miejsca. Samochód – jako maszyna – z czasem może szwankować i się psuć, warto więc zawczasu nawiązać współpracę z kimś godnym zaufania i wykonującym swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Niektóre z napraw można wykonywać samodzielnie, jednak dzisiaj, kiedy samochody przepełnione są elektroniką, coraz częściej konieczne jest zasięganie porady doświadczonych fachowców.

Ze względu na to, że coraz więcej firm zawęża swoje specjalizacje do pojedynczych aspektów – na przykład napraw silników czy klimatyzacji, na wagę złota są warsztaty oferujące pełny zakres usług utrzymanych na wysokim poziomie. Mechanika samochodowa, firmy, która zajmuje się sprzedażą opon i felg do wszystkich typów pojazdów, wulkanizacją oraz obsługą klimatyzacji samochodowej, jest zatem czymś coraz rzadziej spotykanym. Wiadomo, że mechanika samochodowego będziemy wybierać zawsze na podstawie własnej lokalizacji, czyli w bezpośredniej okolicy miejsca zamieszkania, co ma niebagatelne znaczenie szczególne wtedy, kiedy samochód trzeba przewieźć na lawecie do innej dzielnicy lub nawet innego miasta. Oczywiście nie zawsze możemy mieć jednak szczęście do odpowiedniego auto serwisu, ponieważ naprawa nie powinna być tylko blisko, ale także zapewniać nam bezpieczeństwo i jakość realizowanych działań. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zawsze zasięganie porady znajomych i krewnych, którzy mieszkają niedaleko, ponieważ jako osoby zmotoryzowane z pewnością mają informacje dotyczące konkretnych serwisów oferujących naprawy lub sprzedających części. Skutecznym narzędziem jest także Internet, a zwłaszcza internetowe fora, na których kierowcy na bieżąco wymieniają się informacjami na temat mniej lub bardziej uczciwych mechaników.

komponenty pod maskąDo wszelkich takich informacji zawsze jednak lepiej podchodzić z dystansem, ponieważ anonimowość w sieci może sprawiać, ze na stornach www pojawią się przesadzone opinie, nie zawsze zgodne z rzeczywistością lub pisane pod wpływem emocji. Mechanika samochodowa powinna realizować swoje zlecenia w sposób profesjonalny i terminowy, dlatego powinniśmy mieć możliwość rozmowy z osobą, która będzie odpowiedzialna za nasz pojazd. Jako klienci mamy prawo do informacji dotyczących ewentualnych napraw dodatkowych oraz planowanego terminu zakończenia prac. Rozmowa z mechanikiem może być dla nas o tyle cenna, że na jej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić czy rozmawiamy z profesjonalistą czy amatorem, który nie dość, że nie będzie miał pojęcia o usterce, to jeszcze będzie na naszym samochodzie uczył się fachu. Jeżeli więc osoba, która ma zamiar zajmować się naszym pojazdem konsekwentnie unika rozmowy zasłaniając się brakiem czasu, możemy zakładać, że nie jest wobec nas nieuczciwa. Wiele serwisów ogranicza klientom dostęp nie tylko do pracowników, ale także do warsztatu, przez co zwykle nie ma się możliwości przyjrzenia pracy mechaników. Warto wiedzieć, że mamy prawo patrzenia mechanikowi na ręce zwłaszcza, że bardzo często zdarza się, że warsztaty montują w pojazdach stare lub używane części, nawet jeżeli użytkownik zapłacił duże pieniądze za nowe. Może się zdarzyć, że dany warsztat będzie miał podpisaną umowę z konkretnym producentem, przez co nieustannie będzie proponował swoim klientom części jednej marki, czasami dużo droższe niż równie dobre zamienniki, dlatego też jeżeli mamy do czynienia z taką praktyką lub też proponowane są nam dodatkowe usługi, które nie są konieczne z technicznego punktu widzenia, możemy zakładać, ze jesteśmy zwyczajnie naciągani.

Obserwując warsztat możemy zwrócić uwagę na to czy panuje tam porządek, czy pracownicy chętnie rozmawiają z właścicielami i czy posiadają wiedzę na temat swojej pracy. Wiadomo, że mechanika samochodowa to nie praca w sterylnych, szpitalnych warunkach, dlatego nie będzie tam panowała krystaliczna czystość, jednak odpowiednie wyposażenie oraz łatwość, z jaką mechanicy sięgają po niezbędne elementy sprawia, że wszystko pracuje jak w szwajcarskim zegarku. Solidny warsztat to prawdziwy skarb, dlatego też jeżeli będziemy mieć szczęście spotkać uczciwych fachowców, powinniśmy uparcie się ich trzymać. W przeciwnym razie możemy trafiać na osoby niekompetentne, które będą grozić zarówno bezpieczeństwu naszemu, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.