Wizyta w gabinecie ginekologicznym krok po kroku

 

Pojawienie się w gabinecie ginekologicznym nierzadko jest trudnym przeżyciem dla większości kobiet. Stres i obawa pojawiające się w związku z potencjalnym badaniem czy nawet rozmową na tematy intymne odbiera ochotę nawet do wizyty kontrolnej. Nie mówiąc już o strachu związanym z pojawieniem się jakichś niepokojących dolegliwości. Paradoksalnie nawet w tym ostatnim przypadku wiele kobiet bagatelizuje problem i nie zgłasza się do ginekologa na czas. Okazuje się jednak, że wizyta w gabinecie ginekologicznym wcale nie musi być taka straszna, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Podstawą udanej współpracy jest oczywiście znalezienie zaufanego i sprawdzonego ginekologa, przy którym choćby w najmniejszym stopniu będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Niepokój i obawy związane z odwiedzeniem naszego ginekologa po raz pierwszy wiążą się także z niewiedzą dotyczącą przebiegu samego spotkania. Warto więc – jeszcze przed pierwszą wizytą – dowiedzieć się od starszej siostry, koleżanek czy mamy, jak wygląda badanie ginekologiczne oraz wywiad, który przeprowadza lekarz. Na wstydliwe pytania – jeśli obawiamy się także rozmowy z najbliższymi – odpowie w pewnym zakresie sieć internetowa. Należy jednak korzystać ze źródeł sprawdzonych, ponieważ pewnych witrynach (na przykład na stronach dla nastolatek) królują oryginalne mity i popularne plotki, które całkowicie mogą zniechęcić do wizyty u ginekologa lub też dać potencjalnej pacjentce wymyślony obraz tej ostatniej.

Znalezienie zaufanego ginekologa to podstawa

Podstawowym krokiem przed pierwszą wizytą u ginekologa jest oczywiście jego odszukanie i umówienie się na wizytę. Jak znaleźć zaufanego ginekologa? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia starszych koleżanek czy kobiet w rodzinie. Przede wszystkim dlatego, że źródła bezpośrednie dają najlepszy ogląd tego, jak jest w rzeczywistości. Z drugiej strony żadne opowieści nie są wyłącznie obiektywne, a prawda jest przez nas siłą rzeczy nieco podkoloryzowana. Podobnie jest zresztą ze wspomnianymi źródłami internetowymi dotyczącymi nie tylko przebiegu wizyty, ale także związanymi z konkretnymi lekarzami. Wpisując w wyszukiwarkę "ginekolog" znajdziemy dla przykładu wiele opinii na temat takich lekarzy. Podobnie będzie zresztą z innymi zawodami. Im większe jest oczywiście miasto, tym większą liczbę specjalistów będziemy mieć do wyboru. Subiektywizm użytkowniczek sieci nie oznacza oczywiście, że na strony poświęcone opiniom konkretnych ginekologów nie warto wchodzić. Należy po prostu mieć świadomość tego, że każdą informację warto przyjmować z rezerwą, a dopiero nasza indywidualna wizyta pozwoli na wygenerowanie prywatnej opinii na temat danego lekarza.

Ginekolog kobieta czy ginekolog mężczyzna

Poszukując specjalisty w dziedzinie ginekologii wiele kobiet zastanawia się przede wszystkim nad tym, jakiej płci powinien być lekarz. W dużej mierze nie ma to w efekcie końcowym znaczenia nadrzędnego, ponieważ indywidualne podejście lekarza do pacjenta nie zależy od płci. Powszechnie wśród doświadczonych kobiet (w kontekście wizyt u wielu lekarzy ginekologów) funkcjonuje przekonanie, że lepiej udać się na wizytę do ginekologa mężczyzny. Przede wszystkim dlatego, że – ponownie według wielu kobiet – mężczyźni są bardziej delikatni podczas badania i bardziej wyrozumiali jeśli chodzi o różnego rodzaju obawy kobiet oraz zadawane pytania.

Przygotowanie do pierwszej wizyty

Gdy wybór ginekologa mamy za sobą, pozostaje przygotowanie do wizyty. Jak jednak w ogóle się do tego zabrać? Przede wszystkim warto zapisać sobie na kartce odpowiedzi na pytania, które na dziewięćdziesiąt dziewięć procent zada ginekolog podczas wizyta. Ta ostatnia zaczyna się zresztą tak zwanym wywiadem lekarskim. O co pyta ginekolog? Najważniejsze pytania, na które należy znać odpowiedzi to między innymi:

 

Z jakim problemem pacjentka zgłasza się do lekarza?

Kiedy pojawiła się pierwsza, a także ostatnia miesiączka?

Czy miesiączki są regularne, bolesne, obfite lub alternatywnie dość skąpe?

Czy pacjentka rozpoczęła już współżycie? Jeśli tak, to czy stosuje środki antykoncepcyjne i jeśli ponownie tak, to jakie?

Na powyższe pytania bezwzględnie należy znać odpowiedź, ponieważ lekarz ustalając wstępną przyczynę dolegliwości musi poznać odpowiedzi. Nawet jeśli zgłaszamy się na badania okresowe taka wiedza staje się niezbędna, na przykład w obliczu wykonywanego badania. Te ostatnie wygląda zupełnie inaczej, jeśli pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia i jest dziewicą. Warto mieć świadomość tego, że wywiad lekarski działa na zasadzie relacji wymiennej, a więc nie tylko lekarz może w takiej sytuacji zadawać pytania. Ginekologa – jak każdego innego lekarza – obowiązuje tajemnica lekarska, dlatego można pytać go o różne sprawy, z którymi się borykamy. Wyjątkiem w przypadku wspomnianej tajemnicy jest oczywiście kontakt z pacjentką niepełnoletnią, której nie wolno na przykład przepisywać hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Lekarz musi poinformować opiekunów lub rodziców o przebiegu wizyty także wtedy, gdy niepełnoletnia dziewczyna jest w ciąży.

Badanie krok po kroku

Po przeprowadzonym wywiadzie ginekolog przystępuje do badania. Zazwyczaj lekarz prosi najpierw o rozebranie się w specjalnym pomieszczeniu lub za parawanem od pasa w dół. Jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ potem bez ubrania dolnego pacjentka musi przejść z przebieralni na fotel. Warto ubrać się więc w dłuższą tunikę lub sukienkę, dzięki którym wizyta będzie mniej krępująca. W zależności od tego czy pacjentka jest dziewicą czy też nie, badanie wygląda zupełnie inaczej. W przypadku tej pierwszej nie wykonuje się na przykład cytologii. Zazwyczaj podstawowym badaniem jest usg dopochwowe pozwalające sprawdzić stan narządów wewnętrznych. Jest ono o wiele bardziej skuteczne niż usg brzuszne, jednak nie zawsze można wykonać je u pacjentki, która nie rozpoczęła współżycia. Ostatnim badaniem jest usg piersi, które wyklucza choroby z nimi związane.