Transmisyjny mikroskop

 

Elektronowy mikroskop transmisyjny to dziś jedno z najpopularniejszych urządzeń używanych do znacznego powiększania obiektów badawczych w różnych dziedzinach nauki oraz techniki. Dzięki innowacyjnym zastosowaniom od lat umożliwia obserwację zarówno materiałów organicznych jak i obiektów nieorganicznych. Warto zatem wiedzieć, w jakich dziedzinach wykorzystuje się mikroskop transmisyjny oraz jaka jest jego geneza.

Rodzaje mikroskopów elektronowych

Przede wszystkim należy zatem zdać sobie sprawę z tego, że transmisyjny mikroskop należy do grupy tak zwanych urządzeń elektronowych. W ich skład wchodzą jeszcze inne urządzenia, o których także warto krótko wspomnieć. Obok mikroskopu transmisyjnego pojawia się zatem tak zwany mikroskop refleksyjny, mikroskop skaningowy oraz mikroskop emisyjny. Każde z powyższych urządzeń wykorzystuje się do specyficznych zadań w różnych laboratoriach badawczych oraz obiektach przemysłowo-technicznych.

Krótka historia mikroskopów elektronowych na przestrzeni lat

Pierwszy mikroskop skonstruowano już pod koniec wieku szesnastego. Nie było to jednak oczywiście urządzenie elektronowe. Po dziś dzień pierwsze narzędzie do powiększenia obiektów nosi nazwę tak zwanego mikroskopu optycznego. Prace nad jego elektronowym odpowiednikiem rozpoczęły się dopiero kilka wieków później, a dokładniej w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym pierwszym. Pierwszy mikroskop zbudował czy też skonstruował niemiecki fizyk Ernst Ruska. Warto oczywiście podkreślić, że badacz współpracował ze swoim zespołem, w którego skład wchodził głównie jego doktorant Max Knoll.

Wykorzystanie mikroskopów transmisyjnych w przestrzeniach naukowych i technicznych

Wspomniane urządzenie wykorzystuje się dzisiaj przede wszystkim w dziedzinie zwanej biologią. Badanie organizmów żywych oraz nieorganicznych dzięki wielokrotnym powiększeniom staje się dla biologów oraz wszelkiego rodzaju badaczy bardziej sensowne oraz efektywne. Warto zaznaczyć przy tym, że o wiele łatwiej bada się materię nieorganiczną, ponieważ żywe tkanki czy stworzenia poruszające się pod mikroskopem nie pozwalają na dokładne przeprowadzenie badania. Ale także i na to znalazł się dzisiaj sposób. Biolodzy prowadzący prace związane z organizmami żywymi podczas badania mogą za pomocą specjalnych uchwytów umieścić badaną materię pod mikroskopem. Warto również zaznaczyć, że bardzo istotne staje się w tym przypadku zastąpienie wody występującej w organizmie inną substancją. Najczęściej wykorzystuje się do tego alkohol. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mikroskop wykorzystuje się nie tylko w nauce, ale także w technice. Wielokrotne powiększenia sprawdzają się w przypadku badania wadliwości pewnych struktur, które dzięki ostremu obrazowi można pod mikroskopem bardzo łatwo wykryć i w następstwie tego naprawić uszkodzenia. Mimo swoich zalet – jak każde urządzenie – mikroskop transmisyjny ma także pewne wady.

Minusem czy też raczej pewnym utrudnieniem w korzystaniu z mikroskopu jest wspomniane już nieco wcześniej badanie organizmów żywych. Wydaje się jednak, że odpowiednie unieruchomienie nie wpływa na efekt badania, także warto przygotowując się do tego ostatniego zadbać o prawidłowe ułożenie materiału badawczego. Warto mieć także świadomość tego, że osoba korzystająca z mikroskopu bez odpowiedniego szkolenia nie będzie do niego przekonana. Mimo wszystko jest to narzędzie dość skomplikowane, dlatego rada wyszkolonego badacza czy pracownika jakiejś instytucji z pewnością się przyda i co najważniejsze poprawi efektywność pracy.