Niechemiczne metody ochrony roślin

 

Posiadanie własnego ogrodu czy działki, na której uprawiamy warzywa i owoce jest niewątpliwie bardzo ciekawym i przydatnym elementem w życiu człowieka. Jakby nie było od dawien dawna tego rodzaju działania dostarczają społeczeństwom na całym świecie niezbędnego pożywienia w zakresie wspomnianych warzyw i owoców. Niestety, podczas swojego wzrostu (w zasadzie od chwili zasiania) rośliny zostają narażone na wiele niebezpieczeństw, przede wszystkim ze strony różnego rodzaju szkodników. Nie bez znaczenia pozostają również negatywne czynniki atmosferyczne. Należy zatem, posiadając swój własny ogród, szklarnię czy inne miejsce, w którym uprawa jest możliwa, zadbać o odpowiednią pielęgnację wszystkich uprawianych roślin. Można to zrobić na przykład za pomocą metod chemicznych, jednak wielu profesjonalnych ogrodników zaleca tego rodzaju działania wyłącznie w ostateczności. W przypadku profilaktycznych działań z całą pewnością lepiej sprawdzą się tak zwane niechemiczne metody ochrony roślin.

Metody zapobiegawcze

Każda odpowiedzialna osoba dba o swoje rośliny na co dzień, a nie tylko wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się problem. Niestety w przypadku tej ostatniej sytuacji często może już być za późno. Ogrodnikom zaleca się zatem stosowanie tak zwanych metod zapobiegawczych. W ich skład wchodzi między innymi tak zwana kwarantanna, czyli odizolowanie zarażonych lub potencjalnie zagrożonych roślin od pozostałych obiektów znajdujących się w danym miejscu. W przypadku większych upraw (na przykład na polach) istnieją nawet konkretne wytyczne, którymi rolnicy oraz ogrodnicy powinni się kierować. Przede wszystkim w przypadku pojawienia się szkodników na większym terenie należy zatem zapobiec ich rozprzestrzenieniu. Zazwyczaj właśnie wtedy wprowadza się „do walki” tak zwane metody chemiczne.

Inną metodą zapobiegawczą jest na przykład tak zwana metoda agrotechniczna, polegająca na walce ze szkodnikami przy pomocy celowych zmian środowiskowych. Innymi słowy, ogrodnik lub rolnik za pomocą odpowiednich narzędzi poprawia odporność uprawianych roślin, dzięki czemu agrofagi mają do nich znacznie utrudniony dostęp. Bardzo ważnym elementem w tym zakresie staje się dla przykładu nawożenie, które wpływa na rozwój roślin i chroni je przed ewentualnymi zagrożeniami ze strony insektów. Inną metodą agrotechniczną jest niszczenie chwastów, które nierzadko stają się niemiłym pośrednikiem pomiędzy pasożytem a naszą rośliną. Należy podczas pielenia dokładnie wykonywać swoje prace, ponieważ chwasty często chowają się między roślinami. Ich korzenie sięgają głęboko, dlatego zwykłe wyrywanie często osłabia tylko proces ich wzrastania.

Usuwanie roślin zarażonych

Czasami niechemiczne metody ochrony roślin sprowadzają się do wycięcia zarażonej przez insekty czy też szkodniki rośliny. Nieco mniej drastycznym rozwiązaniem jest ścinanie pędów. W takim przypadku należy jednak kilkakrotnie sprawdzić, czy którymś fragmencie pozostawionej rośliny ponownie nie pojawiły się tępione agrofagi.

Wydaje się zatem, że w przypadku niechemicznych metod ochrony roślin można rzeczywiście wybierać spośród kilku ciekawych propozycji. W zależności od stanu rośliny oraz obszaru objętego „leczeniem” należy wprowadzić zalecane działania. Niestety nie zawsze da się pokonać szkodniki wyłącznie przy użyciu metod naturalnych. Warto jednak pamiętać, by przed zastosowaniem chemicznych substancji skonsultować się z osobą w tej kwestii kompetentną. Wszystko po to, by nie zaszkodzić własnym roślinom.