Kominek a centralne ogrzewanie

 

Wysokie ceny za ogrzewanie – szczególnie w okresie jesienno-zimowym – niejednokrotnie spędzają właścicielom domów i mieszkań sen z powiek. Szczególnie wtedy, gdy układ ogrzewania funkcjonuje głównie dzięki takim paliwom jak gaz czy też dzięki elektryczności. W ostatnich latach wiele osób dużą wagę zaczęło przywiązywać również do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią oraz ochroną środowiska. Wszystkie te elementy spowodowały, że w branży grzewczej pojawiła się bardzo interesująca alternatywa. Zauważono bowiem, że plusy ekonomiczne oraz ekologiczne wiążą się z połączeniem układu centralnego ogrzewania z efektywnie funkcjonującym w domu kominkiem. Odpowiednia instalacja zamontowana w domu przyczynia się nie tylko do obniżenia rachunków za ogrzewanie, ale również do naturalnego trybu życia. Jakie zalety w kontekście współpracy CO oraz kominków warto zatem wymienić?

 Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym

Warto zauważyć, iż nie każdy rodzaj kominka może łączyć się efektywnie z centralnym ogrzewaniem. Do tego typu rozwiązań wykorzystywany jest przede wszystkim tak zwany kominem z płaszczem wodnym. Budowa wspomnianego obiektu jest bardzo specyficzna. Powierzchnię pomiędzy dwoma płaszczami kominka wypełnia bowiem kilkadziesiąt litrów wody, wykorzystywanej oczywiście do ogrzania domu czy też mieszkania. Odpowiednio położona instalacja sprawia, że produkowane przez kominek ciepło wędruje do rur, które są z kolei połączone z grzejnikami. Te ostatnie znajdują się w różnych pomieszczeniach domowych, dlatego kominek nie ogrzewa wyłącznie jednego pokoju (w którym się znajduje). Jest to bardzo ważna cecha, odróżniająca obiekty z płaszczem wodnym od zwykłych wkładów kominkowych.

Kominek a ciepła woda użytkowa

Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko pomieszczenia. Są również z stanie przygotować do użycia ciepłą wodę użytkową. Jest to bardzo wygodne pod względem ekonomicznym, ponieważ ogrzewanie wody z pewnością pochłania wiele energii, co z kolei znacznie wpływa na rachunki. Warto oczywiście podkreślić, że ciepło produkowane w wyniku opalania kominka wymaga zamontowania odpowiedniej instalacji (która pozwoli ogrzać wodę).

Kupno kominka z płaszczem wodnym

Na rynku można dzisiaj znaleźć całkiem szeroką ofertę związaną z nowoczesnymi kominkami wspomnianego typu. Warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie modele będą sprawdzać się w określonych przestrzeniach. Jeśli chodzi o kominki Leszno jest miejscem, w którym zainteresowani konsumenci najczęściej poszukują sprawdzonych produktów. Dobrą metodą poszukiwania jest również poruszanie się po przestrzeni internetowej. Na stronach producentów można znaleźć nie tylko aktualne oferty, ale również atrakcyjne promocje czy rabaty.

Kominek jako ozdoba w domu

Mimo ważnego zastosowania pod względem praktycznym, kominki wciąż pozostają źródłem wyjątkowej aranżacji. Odpowiedni wybór wspomnianego obiektu może znacznie urozmaicić oraz ubogacić domowy salon czy też sypialnię. Na rynku można znaleźć obecnie kominki w stylu nowoczesnym, kaflowym, minimalistycznym czy rustykalnym. Każda stylizacja charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, jednak należy pamiętać o jednej rzeczy. Wybrany produkt musi zgadzać się z pozostałymi elementami aranżacji, ponieważ w innym przypadku efekt estetyczny raczej się nie pojawi. Jeśli chodzi o wygląd kominka, warto wspomnieć również o bardzo zróżnicowanych kształtach wkładów kominkowych. W sklepach znajdziemy zarówno zwykłe, prostokątne kominki, jak i wkłady narożnikowe czy popularne w ostatnim czasie wkłady dwustronne. Te ostatnie sprawdzają się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, przedzielonych częściową ścianką działową. 

Dobrze dobrany kominek rzeczywiście sprawdzi się w połączeniu z domowym ogrzewaniem centralnym. Warto jednak pamiętać, że jest to wyłącznie źródło pomocnicze. Korzystanie z kominka w kontekście jedynego źródła ogrzewania może być dość ryzykowne. Przede wszystkim dlatego, że opalanie domu może być czasochłonne, a przy współczesnym trybie życia trudno znaleźć odpowiednią ilość wolnego czasu. Z drugiej strony wiele osób pali w kominku we wczesnym okresie jesiennym, ponieważ wtedy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska, a więc użycie OC nie staje się niezbędne. Dopiero w czasie późnej jesieni oraz zimy połączenie kominka z ogrzewaniem centralnym wydaje się jak najbardziej uzasadnione i praktyczne.