Malowanie na szkle

Sztuka jest nieodłącznym fragmentem dorobku cywilizacyjnego człowieka. Na przestrzeni dziejów człowiek wyrażał się artystycznie przy pomocy wielu różnorodnych – i często bardzo od siebie odległych – dziedzin sztuki. Dziś według niektórych samego pojęcia nie można zdefiniować, ponieważ granice sztuki nie mogą zostać poznane. W każdej chwili może pojawić się dzieło (muzyczne, plastyczne, architektoniczne, książkowe), które swoją formą przekroczy dotychczas określone ramy. Niemniej jednak, mimo swojej nieprecyzyjności, sztuka pełni ważną rolę w życiu człowieka. Spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale również dydaktyczne czy w pewnych kręgach terapeutyczne. Lata tworzenia sztuki pod różnymi postaciami sprawiły, iż dzisiaj można wyróżnić bardzo wiele wspomnianych już nieco wcześniej dziedzin sztuki. Jedną z ciekawszych jest malowanie na szkle. Warto choćby pokrótce wiedzieć, na czym polega wspomniana technika oraz w jakich kręgach najczęściej jest wykorzystywana.

Na zakupy... W poszukiwaniu materiałów do malowania

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że malowanie na szkle znacznie różni się od zwykłego malowania na kartce papieru. Gdzie zatem szukać materiałów do malowania? Najłatwiej można zakupić je w sieci, jednak w sklepach malarskich z pewnością także będą na miejscu. Z pewnością trzeba zaopatrzyć się w specjalne farby witrażowe oraz dobre pędzle (te najtańsze pozostawiają włosie, które potem zasycha na malowanym szkle). Warto zakupić także preparat do odtłuszczania, którym przed malowaniem należy wysmarować przedmiot zainteresowania. Jeśli chodzi o same farby, na rynku można znaleźć bardzo dużo rodzajów tego produktu. Warto dopytać o to w sklepie podczas zakupu (dużo zależy od malowanego szkła).

Krok po kroku – malowanie szkła

Wbrew pozorom malowanie szkła nie jest czynnością trudną czy męczącą. Należy jednak pamiętać o kilku czynnościach, dzięki którym nie napotkamy na żadne problemy. Przed malowaniem szklany przedmiot trzeba dokładnie wytrzeć. Nawet porastający szkło kurz może znacznie utrudnić malowanie. Po wytarciu szkło trzeba również przetrzeć wspomnianym wcześniej preparatem do odtłuszczania. Na końcu pomalowany przedmiot warto odstawić w bezpieczne miejsce (szczególnie, jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci). Niektóre rodzaje farb zasychają szybciej, inne wolniej. Trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość. Zazwyczaj orientacyjny czas schnięcia jest jednak podany na opakowaniu.

Przenoszenie wzorów na przedmiot – popularne techniki

Jeśli chodzi o malowanie szkła, do wspomnianej czynności mogą przystąpić nawet takie osoby, które z malowaniem nie miały wcześniej zbyt wiele wspólnego. Wszystko dlatego, że bardzo popularną metodą przenoszenia wzoru na przedmiot jest po prostu kopiowanie. Najłatwiej przymocować wzór za pomocą bezbarwnej taśmy (oczywiście od strony wewnętrznej). Kłopot zaczyna się wtedy, gdy przedmiot ma nieregularny kształt, jednak w takim przypadku rozwiązaniem okazuje się podzielenie wzoru na mniejsze części.

Inną metodą przenoszenia wzoru jest rysunek odręczny. Warto przy tym zaznaczyć, że ze wspomnianej techniki powinny korzystać osoby posiadające jakiekolwiek doświadczenie w rysowaniu bądź malowaniu.

Ciekawą metodą jest również wycięty szablon. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy jedynie wypełnić farbą przestrzeń niezakrytą przez wspomniany szablon. Tego rodzaju metoda dotyczy oczywiście powierzchni zewnętrznej.

Malowanie na szkle może okazać się nie tylko przyjemnością, ale także niezwykłą zabawą. Dodatkowo, oprócz mile spędzonego czasu (na przykład z siostrą, dzieckiem czy rodzicami), można również stworzyć wspaniały upominek bądź też ozdobę do naszego domu. Wbrew pozorom, smutnych i jednolitych przedmiotów szklanych wcale nie jest dookoła nas tak mało. Tanie produkty można kupić również w sklepach z ozdobami. Niektóre z nich sprawdzają się na przykład jako ozdoby sezonowe (szklane aniołki, choinki etc.). Wydaje się zatem, że malowanie szkła przy odrobinie chęci rzeczywiście może stać się prawdziwym oraz interesującym hobby.