Mieszkania w centrum

Małe, duże, przestronne, nowoczesne, funkcjonalne, oryginalne, przytulne, tanie, stare i nowe – lista życzeń stawiana przez potencjalnych kupców mieszkań jest naprawdę długa. Zależy ona od ich upodobań, a także potrzeb. Posiadanie własnej nieruchomości, która stanie się ostoją i utopią, pozwalającą odpocząć od szarej codzienności jest marzeniem milionów osób. Wizja, choć przyjemna i kusząca jest jednak bardzo trudna do osiągnięcia. Współcześnie chcąc zakupić bowiem wymarzone, własne mieszkanie trzeba posiadać na to spore środki finansowe oraz duży zapas cierpliwość i sprytu. Rynek nieruchomości rządzi się bowiem własnymi prawami i wkraczając na ten grząski teren trzeba dostosować się do stawianych przez otoczenie warunków. Czy zakup własnego mieszkania jest obecnie trudnym procesem? Gdzie należy zachować szczególną czujność, aby w przyszłości nie żałować swojego wyboru? Jak podjąć trudną i odpowiedzialną decyzję w kwestii zakupu wymarzonej nieruchomości?

Stare czy nowe mieszkanie? Które z nich wybrać?

Wiele osób poszukując wymarzonego mieszkania zastanawia się czy wybrać nieruchomość prosto z rąk dewelopera czy też zdecydować się na taką, która pochodzi z rynku wtórnego. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwalałaby rozstrzygnąć ten problem. Nowa nieruchomość to z pewnością gwarancja wysokiej jakości i nowoczesnych materiałów, które powinny służyć nam przez długie lata. Decydując się na nieruchomość z rąk dewelopera nie musimy martwić się zatem przykładowo o stan techniczny instalacji wodnej, sanitarnej czy elektrycznej. Bez zarzutów powinien być również stan podłóg, okien czy też drzwi. Nowa nieruchomość nie powinna dostarczyć nam zatem żadnych niespodzianek w postaci kosztów za przeprowadzenie gruntownego remontu. Decydując się na taką opcję musimy jednak dokładnie sprawdzić dewelopera. Najlepiej zrobić to na kilku płaszczyznach. Krajowy Rejestr Sądowy, Księga Wieczysta czy najzwyczajniej w świecie opinia byłych klientów powinna rozwiązać tę kwestię. Jeśli chodzi natomiast o mieszkania pochodzące z rynku wtórnego to sprawa może być tutaj bardziej skomplikowana. Z pewnością w tym przypadku możemy spodziewać się sporej zniżki ze strony osoby sprzedającej. Właściciel nieruchomości, która nas interesuje, może bowiem pójść nam na rękę i spuścić nam cenę nawet o kilka procent. Przemawiać mogą za tym przykładowo usterki, których dopatrzymy się podczas oglądania mieszkania i umiejętnie postawione argumenty. Pamiętajmy jednak, że podczas takich negocjacji nie warto być agresywnym. Mile przeprowadzona pertraktacja może doprowadzić nas do wymarzonej ceny i sfinansowania mieszkania za korzystną dla nas cenę. W przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego musimy prawdopodobnie liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami. Przykładowo nieszczelne okna czy opłakany stan ścian może zmusić nas do przeprowadzenia gruntownego remontu, za który przyjdzie nam w końcu zapłacić. Stare mieszkania mogą dostarczyć nam jednak również solidny zastrzyk gotówki. Jeśli umówimy się ze starym właścicielem, że w cenie nieruchomości znajdą się również stare meble to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je później sprzedać. Za starodawny regał, komodę, czy stare baterie łazienkowe oddane na złom dostaniemy zawsze trochę pieniędzy, które możemy przeznaczyć na uatrakcyjnienie naszego mieszkania.  

Mieszkania w centrum Poznania

Jeśli chodzi o mieszkania w centrum Poznań, czyli stolica Wielkopolski jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Ponadto stwarza ona również wiele możliwości w kwestii wykształcenia czy też możliwości zawodowych. Z tego i wielu innych względów sprzyja ona kupowaniu w jej granicach wymarzonych mieszkań. Ich cena jest jednak bardzo wygórowana. Za przeciętne, dwupokojowe mieszkanie w Poznaniu możemy zapłacić nawet 250 000 złotych. Kwota, którą przyjdzie nam zainwestować w nasze nowe i wymarzone lokum zależy również od dzielnicy, w której usytuowana jest interesująca nas nieruchomość. Im bliżej centrum tym ceny są oczywiście wyższe. Nie zmienia to jednak faktu, że wszelkie mieszkania znajdujące się w pobliżu rynku stolicy Wielkopolski stwarzają ogromne możliwości. Takie nieruchomości ułatwiają bowiem życie swoim mieszkańcom. Osoby żyjące w okolicy centrum mają szybki i łatwy dostęp do wszelkich sklepów, atrakcji turystycznych, pomocy medycznej itp. Ponadto centrum jest również bardzo bezpieczne. Dodatkowym atutem jest również natężenie ruchu samochodowego. W ostatnich latach zauważa się bowiem tendencję eliminowania przez władzę miasta nadmiaru pojazdów z centrum. Taka perspektywa może okazać się zatem bardzo atrakcyjna dla tysięcy osób, które poszukują własnego, wymarzonego mieszkania.