Siatka zgrzewana i siatka cięto-ciągniona – zastosowanie

Współcześnie w budownictwie i przemyśle coraz częściej korzysta się z różnego rodzaju materiałów metalowych takich jak siatka zgrzewana, siatka cięto-ciągniona, bednarka ocynkowa, drut ocynkowany, siatka pleciona, kraty wema. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat.

 

Siatka zgrzewana, tak samo jak siatka cięto ciągniona jest materiałem wykorzystywanym bardzo chętnie wykorzystywana w nowoczesnej architekturze i budownictwie, dzięki dużej ilości wzorów oraz surowców może być użyta do budowy takich elementów jak fasady, elewacje, sufity, wypełnienia balustrad, ekrany akustyczne, ogrodzenia i tym podobne. Z siatek cięto ciągnionych wykonuje się także takie elementy jak chociażby ekrany akustyczne, filtry, kratki wentylacyjne, pomosty, schody etc. Siatki cięto ciągnione znajdują również zastosowanie w inżynierii, rolnictwie, transporcie, przemyśle spożywczym. Siatki cięto ciągnione z powodzeniem mogą być stosowane jako kraty pomostowe. A te z kolei mają szerokie zastosowanie jako pomosty robocze, dźwigi i żurawie, ciągi komunikacyjne, schody, balustrady. Ze względu na swoją antypoślizgowość często stosowane są w przemyśle stoczniowym i innych fabrykach, w których panują dość trudne warunki.

Najczęściej dostarczane są w wersji surowej, cynkowanej ogniowo, lakierowanej, wyróżniają się także rodzajami oczek. Wyróżniamy między innymi oczka romboidalne, heksagonalne, kwadratowe, okrągłe. Oczywiście stopnie schodowe wykonywane z siatki cięto ciągnionej wykonywane są z grubszych siatek spawanych do profili z otworami montażowymi, Produkuje je się zgodnie z wymiarami podanymi przez klienta, dlatego tak ważne jest świadome złożenie zamówienia. Najczęściej wybierane są stopnie stalowe cynkowane, nierdzewne i aluminiowe. Podstawową ich zaletą, już zresztą wymienianą jest antypoślizgowość. Odpowiednio wycięte i wyprofilowane oczka sprawiają, że na kracie chodzi się wygodnie nawet w wysokich obcasach. Można zamówić wersję surową, cynkowaną ogniowo, a także lakierowaną. Wymiary podajemy w tej samej kolejności jak w przypadku krat pomostowych.

Najczęściej stosowany do produkcji materiał to stal konstrukcyjna, ponieważ wykonane z tego materiału siatki można dalej cynkować i malować. Jednakże dużym zainteresowaniem cieszą się także stal nierdzewna i kwasoodporna, ponieważ świetnie sprawdza się w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym itp. Siatki nierdzewne często stosowane są także w architekturze na balustrady, sufity oraz elewacje. Innym rodzajem jest także stal ocynkowana, która jest stosowana do produkcji siatek, ponieważ powłoka cynkowana świetne zabezpiecza przed korozją, przez co sprawdza się do produkcji sufitów, balustrad itd. Inny dobry do produkcji siatki materiał to aluminium, ponieważ jest ono lekkie i odporne na korozje. Ze względu na plastyczność nadaje się do formowania, a nowoczesne powłoki lakiernicze, sprawiają że siatka jest trwała i wygląda estetycznie. Jeżeli pragniemy zastosować jeszcze inny materiał polecana jest miedź, mosiądz, stal żaroodporna i tytan. Przy zamówieniu oprócz wyboru materiału pamiętać musimy o dodaniu odpowiednich wymiarów siatki, zwłaszcza zwróćmy uwagę na szerokość szczeliny, ponieważ właściwa grubość siatki niewalcowanej jest większa niż grubość blachy.